Ze zero! czyli lesio kasuje zezorra w ogórkach odc.6

by

W tym odcinku: A-tem kasuje zezorro, czyli zemsta jest słodka. Amelka broni zezora, czyli według starej tradycji, za facetów robią u nas kobiety.

W następnym odcinku: nowy awatar Lesia, super inteligentny, super przebiegły, podziemny znawca wszystkiego – kobiety mdleją, faceci polewają.

Poniedziałek nie jest po to, żeby było łatwo – przeciwnie, poniedziałek jest od zamierzchłych czasów poświęcony księżycowi, więc nic dziwnego że szewcy go nie lubią, a nocne knajpy są rutynowo zamknięte. Jeśli dodatkowo jest 32C i w niedzielę zezowaty został wplątany w aferę z Amber Gold, to poniedziałek nie może być dobry. No i nie był. Gdzieś tak w południe rozgrzany redaktorV (brzmi jak z przypisów Witkacego) skasował zezowatemu wszystko na www.salon24.pl, literalnie wszystko: wpisy, adresy i nawet możliwość logowania. Pisze o tym dzielna Amelka, która wśród tych wszystkich superagentów jako jedna z nielicznych zachowała męską pryncypialność.

Najbardziej dojmujące dla zezowatego było to, że wzdęty redaktorV [to zdecydowanie kogoś przypomina] nie raczył ofiary swojego siepactwa poinformować o swym działaniu, nawet lichego maila nie posłał, ot tak po prostu z gorąca wpadł na pomysł skasować zezowatemu wszystko, bo on niefajny jest, a ogóle zezowaty i mu  trzeba pokazać, kto tu rządzi [tego dnia redaktorV]. W istocie trudno znaleźć inne wytłumaczenie, niż wysuszająca mózg fala upałów, bo ostatni komentarz zezowatego przed kasacją został umieszczony ok. tydzień wcześniej, a on sam odprawiał – jak tabuny mu podobnych – rytuały wakacyjne, skupione wokół dymu, schłodzonego kompotu zbożowego i **** Maryni, no bo w końcu nie może się w tym upale zmarnować, ani zamarynować się nie powinna – ruch, sport, relaks, podnoszenie ciężarów, zapasy i balet znaczy. W tych okolicznościach przyrody grom z jasnego nieba i kasacja. Nie można było kiedy indziej? Nie w poniedziałek w tym upale, nieczuły konowale?

Co się stało? Zezowaty objaśnia historię:

 • na S24 umieścił ok.1200 komentarzy, zasadniczo o istotnej treści merytorycznej
 • do chwili poniedziałkowej kasacji z ręki redaktoraV nie otrzymał nigdy upomnienia, nagany, maila z S24 w sprawie niewłaściwych treści przez niego tam zamieszczonych
 • żaden z jego komentarzy nie został nigdy przedtem na S24 skasowany lub cenzurowany (poza sporadyczną edycją autorów blogów, na których się pojawiał, które to przypadki można policzyć na palcach pracownika tartaku)
 • akcja kasowania nie była poprzedzona żadną wiadomością, ani nikt zezorro o dokonanej kasacji nie poinformował
 • konto zezorro zostało całkowicie zablokowane w ten sposób, że nawet reaktywacja hasła nie pozwala na zalogowanie i wysłanie monitu do redaktoraV ani Jego Magnificencji Nadredaktora Jankego

Abstrahując już od totalniackiego ****syństwa, polegającego na kasowaniu cudzej własności (intelektualnej, ale także informacji), pojawia się ciekawy aspekt kodeksu karnego, bowiem niszczenie danych (usuwanie, zmienianie, blokowanie dostępu) od paru lat jest uznawane stricte za hakerstwo i zagrożone jest karą 2 lat. O ile mi wiadomo, redaktorV nie otrzymał upoważnienia zezorra do kasowania jego informacji i wiadomo także dziś – dzięki reakcji Amelki – że niszczyciel cudzych danych (redaktorV) sam się do kasowania przyznał, zatem sprawa w sensie prawnym jest całkiem klarowna. Należy także zakładać, że redaktorV, pomimo witkacowskiego pseudonimu, przeszedł choć minimalne przeszkolenie i zdaje sobie sprawę, że kasowanie cudzych danych jest w Polsce karane tak, jak niszczenie mienia, a w niektórych przypadkach surowiej.

Co zatem wynika z powyższych rozważań ogórkowych? Wynikają trzy scenariusze.

Scenariusz 1: upał

W tym scenariuszu z powodu gorąca Nadredaktor wydał polecenie przeczesania całego salonu24 w poszukiwaniu kryjących się troli. Każdy, kto wywęszy trola ma go natychmiast skasować, a dostanie premię.

Pro: znakomicie konweniuje z pseudonimem redaktorV, klasyka Mrożka, Witkacego i Kononowicza

Contra: przepisy KK

Scenariusz 2: zemsta Amber Gold

W tym scenariuszu prawnik amberowców po otrzymaniu negatywnego sygnału od zezorra zamierza go zastraszyć, aby wymusić pochlebne recenzje.

Pro: tego typu praktyki są powszechnie stosowane i znane zezowatemu

Contra: zbyt krótki czas reakcji, Janke musiałby być blisko związany ze sponsorem, brak oczywistego message dla zezorra (warunek podstawowy skuteczności zastraszania)

Scenariusz 3: dzwonił Leszek

W tym scenariuszu interweniuje osoba, której zezowaty poważnie nadepnął na odcisk i chce się zemścić. Do tego opisu idealnie pasuje atemek, ATMek, czyli Lesio, który zresztą nie trzyma moczu i swoje zamiary obwieścił na blogu, żeby zezowaty trząsł porciętami, a najlepiej zszedł do podziemia, tam gdzie urzęduje już Lesio ze wzdętą Bzdurkiewicz. Jak to przeprowadzić? Może przez donosik, telefon, pisemko? Nie. Wówczas redaktorV przestrzegałby wszystkich procedur i uważał na najdrobniejsze szczegóły, a nie robił chamską wycinkę zagrożoną karnie. Pozostają w tym scenariuszu dwie opcje: prowokacja oraz gaszenie pożaru.

OPCJA1: prowokacja

Kasujemy zezorowi na chama wszystko, a on żeby to odzyskać, ujawnia się – przecież musi z nami się kłócić.

Pro: dobry, prosty, praktyczny scenariusz

Contra: niejasne motywacje kombinacji – ktoś redaktorowi musi mówić, co ma robić, a ten musi wierzyć, że jest bezkarny, w końcu bierze niszczenie danych na swoje plecy

OPCJA2: gaszenie pożaru

Salon24 dostaje w poniedziałek oficjalne wezwanie do przekazania wszystkich danych blogera podejrzanego w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej (agent atemek) z NPW. Następuje prawdopodobne zamieszanie i w ramach konfliktu interesu dane się kasują, nie ma nic do przekazania. Spokój w pueblo, wakacje trwają dalej.

Pro: scenariusz pasuje do analizy psychologicznej postaci i polskiej praktyki

Contra: niejasna rola redaktorów i sprawnej kontroli nad nimi, dlaczego czują się bezpieczni w swojej bezczelności.

Wybór scenariusza pozostawiam do dyskusji. Temat w sam raz na ciepłe wieczory przy kompocie zbożowym.

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/24/lesio-otwiera-ppp-czyli-podziemne-ogorki-odc-5/

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/22/whois-lesio-atemcom-w-ogorkach-odc-4/

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/17/lesio-robi-w-gacie-w-ogorkach-odc-3/

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/16/telefonista-ru-sie-pieni-w-ogorkach-odc-2/

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/14/darmo-bzdurkiewicz-sie-pieni-w-ogorkach-odc-1/

https://zezorro.wordpress.com/2012/07/12/demontaz-fyma-czyli-kpt-sowa-i-przyjaciele/

Reklamy

Tagi: ,

Komentarzy 5 to “Ze zero! czyli lesio kasuje zezorra w ogórkach odc.6”

 1. Alicja Niedziela Says:

  Lubie Cie za `caloksztalt`. Ciesze sie, ze sporo potrafisz.
  Moge dokladnie nic – ale piatke zawsze Ci przybije !
  Trzymanko:)

 2. piter Says:

  Zorro, czy osoba która nie ma kontaktów w sferze rządowej, nie ma znajomych prawników ani mafijnych pleców może Ci w jakiś sposób pomóc? Mówię tu o sobie. 🙂 Pozdrawiam.

 3. Borys Czarny Says:

  jest jeszcze wersja, że wszystkie te wersje się na siebie nałożyły

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: