Erste Sparkasse: CEE jest bezpieczne

by

Raport Erste jest jednoznaczny. Rozprawia się z medialną nagonką z połowy lutego na kraje Europy śr.wsch. Cytaty z Financial Timesa, Daily Telegraph w zestawieniu z wykresami są bezwzględne. Raport poniżej.
Wpis został przeniesiony

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 6 to “Erste Sparkasse: CEE jest bezpieczne”

 1. serif Says:

  no tak , jest OK – tylko my nie mamy drukarni, a grube ryby (w tym Niemcy pośrednio) mają, to jest nasz ból. Nie widzę tabletki p.bólowej.

  • vice_versa Says:

   Sama drukarnia nie wystarczy, jeszcze trzeba mieć rynek kredytobiorców we WŁASNEJ walucie. My nie mamy KOMU udzielać pożyczek w NASZEJ walucie. Oraz nie mamy angażującego się państwa, które zagwarantuje wyjście z rynku tych pożyczek z zyskiem. Tak robią kapitaliści.
   Drugim wyjściem jest przeceniać wartość długów naszych wierzycieli i liczyć, że się nie zorientują a przynajmniej nie na tyle, żeby obciąć kolejne kredyty. Czyli tak jak komuniści, dewaluacją.

   PKO BP próbował na Ukrainie, wyszło jak zwykle. Co z resztą było do przewidzenia, bo jeśli Polska nie widzi potrzeby udzielenia pożyczki Ukrainie np. w Euro, po to żeby zagwarantować swoim bankom wycofanie się z rynku bez strat, to cóż dziwnego, skąd na Ukrainie mieliby mieć Euro i chcieć oddawać Polsce po rozsądnym kusie w czasie gdy każde Euro jest towarem deficytowym??? Klasyczny brak strategii exit. Przecież w PL wszyscy wierzą, że państwo nie powinno się wtrącać w gospodarkę, prawda??

 2. Jay Dee Says:

  Zgadza się. Do tego jeszcze jedno – co ma napisać Erste – że jest źle i będzie gorzej? Że ryzyko niezrolowania długu jest b. wysokie – ponieważ euroland potrzebuje 1,9 bln? Że upadek Łotwy czy Ukrainy spowoduje efekt domina?
  Tego wszystkiego nie powie – bo nie może. Siedzimy z Austrią na jednej gałęzi – nie będą jej podcinać. Być może zrobią to jak już uda im się bezpiecznie wycofać – a potem odkupią aktywa w CEE za 2 – 6% wartości.

 3. warter Says:

  Witam, duże ryby zjadają małe a gdy juz się utuczą to się starzeją i stają się powolne i wówczas małe ryby zaczynają podgryzać duże ryby a te padają ze starości lub z wycieńczenia. Nie znam poilityka w europie którego marzeniem jest choćby podbój innych terenów, ci których znam martwią się tylko o sondaże i o wybory za 4 lata. Po prostu im się już nie chce to tylko stare wyleniałe lwy które chcą tylko dożyć emerytury. pozdrawiam

 4. HansKlos Says:

  To jest wszystko prawda, ale dług zagraniczny jest finansowany w sporej części kapitałem krótkoterminowym i tutaj mamy problem, ponieważ koszty pozyskania takiego kapitału są znaczne. Ryzyko niezrolowania długu jest wysokie, ponieważ euroland ma większe ssanie na kredyt i może to ssanie skutecznie uniemożliwić dalsze rolowanie długów. Stąd ta panika w oczach polityków, gdy była mowa o euroobligacjach. Rozwiązaniem moim zdaniem byłoby przygotowanie obligacji zgodnych z prawem koranicznym i stałe pielgrzymki do Mekki naszych polityków. Inaczej możemy utonąć mając całkiem niezły bilans płatniczy;-)

  Czasami zdarza się zejście śmiertelne prawie zdrowej osoby.

  • zezowaty Zorro Says:

   Ja tylko przypomnę, kto puścił te euroobligacje w eter, żebyś miał prościej. George Soros w FT, link dałem u Kuczyńskiego w odpowiedzi na strachy internauty jarka. Pierwotnie pomysł dotyczył euroobligacji do sfinansowania wielkich projektów infrastrukturalnych, typu Nordstream 😉 na które po pierwsze rynki narodowe są za płytkie, po drugie warunki pożyczkowe są zbyt zróżnicowane.
   Jak widzisz po efektach, cymbałki które pojechały do Brukseli nawet tego niuansu nie znały. Diabełek tkwi w szczegółach a ogrywanie idioty już nawet nie przynosi satysfakcji…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: