Keine Panik auf der Titanic – kurs na wschód

by

TitanicCoś się w Berlinie wydarzyło ważnego w ten week-end. Angela Merkel całowała się z Brownem? Polska dopięła harmonogram euro? Tak. Ale nie tylko.
Wpis został przeniesiony

Reklamy

Komentarzy 9 to “Keine Panik auf der Titanic – kurs na wschód”

 1. george Says:

  jak zwykle dobry wpis :).

  Jakbyśmy nie mieli tych 200mld w plecy na hipotekach w CHF + EUR i mogli ustawić nasze obligi jako colateral do ECB byłoby super…

  Niestety mamy rękę w nocniku i nic tu nie wykombinujemy.. byle do wiosy…

 2. george Says:

  wiosna = hiperinflacja 🙂

 3. LJ3 Says:

  Spekulacja opinią publiczną daje dobre efekty jedynie w czasach prosperity. Wówczas wszystko idzie w dobrym kierunku.
  Jednak obecna sytuacja to szybkie hamowanie gospodarki. Zaczęto szukać koła ratunkowego, takiej platformy, które pomogłyby utrzymać się, choć pozornie, gospodarce polskiej na powierzchni rozhuśtanego globalnego oceanu gospodarczego. Donald Tusk, by nie tracić poparcia w sondażach, zdecydował się na pokerowe zagranie. Zdecydował się wziąć udział w grze spekulacyjnej na rynku. Dotyczyło to, tuż przed zbliżającym się do Polski globalnym krachem gospodarczym, rzucenia przez premiera na rynek informacji o przyjęciu EURO w ekspresowym tempie. Wykonywanie pozorowanych ruchów nie mogło jednak uspokoić inwestorów. Świadczą o tym „rajdy” złotego.
  Potwierdza to tezę, że doradcami ds. gospodarki zostali specjaliści od propagandy i polityki (pijaru bo to lepiej brzmi), a nie specjaliści z zakresu ekonomii.

 4. HansKlos Says:

  Podsłuchałem, co taka Merkel sobie myśli i wyszło mi, że jednak nie myśli;-) Niemcy przypominają pływaka na koksie. Koks się skończył, wiec w ramach ratowania przed utopieniem obmyślono, co by tu podczepić do nóg cegły. Zbankrutowane są nie tylko Włochy, ale Hiszpania i Grecja również. Niemcy mają/miały (niepotrzebne skreślić) silną gospodarkę, ale nec Hercules contra plures.

  W Berlinie Tusk aż z radości podskoczył, ze go po główce pogłaskali i wymyślił, że za sznurek to on zapłaci – tyle, że na tym sznurku jego pierwszego powieszą.

  PR – to nazwa nachalnej propagandy, przy której dziennik telewizyjny z czasów PRLu jawi się jako niewinna igraszka. Tak jak Urban nie uratował komunizmu, tak owi specjaliści nie uratują PO. Tzw. „ubecja” już przygotowuje wariant ratunkowy w postaci Polska XXIw.

 5. gaba Says:

  Na miejscu Tuska, demonstarcyjnie i otwarcie pokazywałabym poparcie dla wprowadzenia euro, ale … po cichu, z premedytacją planowałabym go nie wprowadzać. Może to dziwne, ale dla Polski euro nie jest korzystne, ale w obecnej sytuacji korzystne jest deklarowanie, że się do niego przystąpi. To blef ale bardzo dla Polski korzystny. Oczywiście zakładam, że unia zweryfikuje chore i nierealne kryteria ERM2, co zmniejszy koszty przebywania w nim.

  • zezorro Says:

   Jak patrzę na działania, to powiem tak: trzeba cudu, żeby cwaniaki nas nie okantowali. Po prostu cudu, nic mniej, przy założeniu braku kompetencji. Prezio sobie, Szefcio sobie. Jeśli do tego dodamy złą wolę – nie wypowiadam się kategorycznie, tylko hipotetycznie – to kolejne dojenie na wielką skalę. Figury pokroju Marcinkiewicza kręcą się koło tego rządu, jak muchy koło… A propos Kazia, jego kabotyńskie występy mają zakryć prawdziwe dno, bo aż taki porażony to Krzywousty być raczej nie powinien, choć – w sumie – kto wie…

 6. HeS Says:

  @gaba:”Może to dziwne, ale dla Polski euro nie jest korzystne, ”

  Ale może być korzystne dla budżetu (zależy od uzgodnionego kursu wymiany). Jak kurs będzie odpowiednio wysoki (tani złoty, drogie Euro), to rządowi się opłaci.

 7. HansKlos Says:

  @HeS

  Rząd nie żyje w próżni i nie żyje z unijnych dotacji (na które zresztą wszyscy się zrzucamy). Rząd musi dbać, aby kurs euro nie zarznął gospodarki, bo potem nie bedzie już kim rzadzic;-)

 8. Krzysztof Świerczyński Says:

  Krótko. Ale dobitnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: